Agaton.cz

Jelikož už mi dosloužilo stařičké PDA Acer n50, rozhlížel jsem se po nějaké náhradě. Po minulém nákupu PNA "AKARM" z DX se mi zalíbila velikost displeje 7" a tak jsem se rozhodl pro stejně velké PNA. Tentokrát však jsem měl již vyšší požadavky, chtěl jsem to využívat nejen jako náhradu PDA, ale i jako e-reader ale hlavně v autě jako GPS. A jelikož nemám žádné zkušenosti s OS Android, chtěl jsem něco s WinCE. Všechny tyto požadavky teoreticky splňoval jen jeden výrobek - PNA "E900".

 

Tentokrát byla cena vyšší, $140, ale na zařízení s GPS přijatelná. Tentokrát deklarované parametry procesoru, paměti i OS odpovídali dodanému zařízení, pouze (jako obvykle) byla nižší výdrž baterií. V tomto případě se však deklarovaný údaj (více 3 hodiny) od skutečného (asi 1 a 1/4 hodiny) lišil dost podstatně a při použití jako e-reader by to bylo dost omezující. Začal jsem tedy pátrat, proč je použit akumulátor s tak nízkou kapacitou. Prostor pro baterky je poměrně velký, ale použitý akumulátor zabírá tak 1/3 tohoto prostoru. A část tohoto prostoru také zabírá GPS-anténa.

Nedalo mi to, a podíval jsem se, proč byl prostor pro baterky tak zmenšen a PNA jsem otevřel. A ejhle, hned vedla GPS-chipu je v plošném spoji čtvercový výřez, v plastovém krytu je navíc i prolis a montážní sloupek se závitem - sem asi byla ta anéna původně plánovaná. Jenomže s menšími rozměry :-)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Připadá mi, že prostě při montáži zrovna prostě došla správná součástka, tak aby se výroba nezastavila, vzal číňan prostě to co měl skladem a větší anténu umístil do prostoru pro baterky.... A že se tam nevešla původní baterka ?  Tak se tam prostě dala menší....

Když už jsem to měl rozdělané, tak jsem si celé to PNA prohlédl a zjistil jsem další "vychytávku". WiFi je řešeno klasickým USB-přijímačem, jenom místo USB konektoru jsou na pájecí plošky přiletovány přímo drátové přívody...

Ještě přikládám celkový pohled na "střeva" tohoto PNA a na zredukovaný prostor pro baterii.

 

Jo, a něco jako zálohovací baterie u tohoto PNA neexistuje. Po každém vypnutí je vše pořeba zadávat znovu, protože i datová oblast pro WIN CE je zřejmě read-only... Ale alespoň že jde na SD kartu nainstalovat MIOpocket, který na tuto kartu přesune i uživatelská data.

Na druhou stranu musím přiznat, že GPS se po zapnutí chytne doslova okamžitě - jestli to je zásluha té větší antény, nebo je ta část okolo GPS tak kvalitní, nevím.

 

Update květen 2011:

Tak zhruba po půl roce od koupi došlo k závadě - odešla baterka. Už dříve jsem pozoroval, že se výdrž baterky zkracuje, ale protože jsem v autě vždy používal palubní zdroj, nějak jsem to neřešil. Až jednou jsem si povšiml, že víčko na bateriovým prostorem je naboulené a v jednom místě dokonce naprasklé. A baterie byla "nafouká" asi tak na dvojnásobek své původní tloušťky. A nevím, zda to bylo teplotními projevy, nebo prostě jen ta nafouklá baterka tlačila zezadu na displej, ale na tom displeji je po zapnutí vidět poměrně velký "flek".

V tento okamžik jsem již neměl odvahu to připojit k nabíječce a tak jsem na DX řešil reklamaci. Byla mi přislíbena výměna za nový kus, ale v současné době se to trochu zkomplikovalo díky celníkům - nevím, jak mám postupovat, aby mi při zaslání tohoto vyměněného PNA zpět na celnici zbytečně neleželo a abych nemusel platit poplatky....

Update červenec 2011:

Než jsem se rozhodl k odeslaní na reklamaci, potřeboval jsem někam jet a tak jsem vyndal původni baterku a zapnul jsem navigaci jen na autobaterii. Je to z podivem, ale ten flek na displeji zmizel. Proto jsem se rozhodl, že s tou reklamací ještě počkám a za $3 jsem koupil tuto baterii, která se nejvíce blížila k rozměrům volného prostoru. A světe, div se, s touto baterií vydrží navigace pracovat více než 2 hodiny se zapnutým GPS, při použití jen jako PDA skoro 3 hodiny. Takže reklamace se ruší a toto zařízení již opět plní své funkce...