Agaton.cz

Joomla je obdobně jako Drupal systém pro správu obsahu webu. Pro publikováná těchto stránek také používám systém Joomla.

Stažený instalační balík rozbalíme do adresáře /var/www/html/joomla respektive do /var/www/html/user/joomla. Celému adresáři včetně obsahu nastavíme uživatelská práva

chown user:apache joomla/ -R

Dále je zapotřebí založit databázi a uživatele.

mysql -p
create user user@localhost identified by 'heslo';
create database user_joomla ;
grant all privileges on user_joomla.* to 'user'@'localhost';

Další instalace je již z webového rozhraní www.mujserver.cz/joomla. Instalátor je v češtině a celou instalací provede krok po kroku. Na konci instalace je zapotřebí smazat (já doporučuji zatím jen přejmenovat) adresář ./installation. Administrace se pak provádí na adrese www.mujserver.cz/joomla/administrator, přihlašovací jméno "admin", heslo bylo zadáno při instalaci.

Jako další krok je instalace češtiny. Nejprve se stáhne jazykový balíček. Po přihlášení do administrátorského rozhraní se na záložce "Extension" zvolí "Install/Uninstall" a stažený soubor se pomocí tlačítek "Procházet" a "Upload File & Install"; nahraje na server. Nerozbaluje se! Následně se na stejné záložce vybere volba "Language Manager" a zatrhne se checkbox na řádku s češtinou. Tlačítkem "Default" se jako výchozí jazyk zvolí čeština. Po odhlášení a novém přihlášení již Joomla komunikuje česky.

 

Nedávno jsem objevil velice pěkný program pro vlastní tvorbu šablon - Artisteer . Tento program umí dělat šablony nejen pro Joomlu, ale i pro WordPress, Drupal, Nuke, Blog na blogger.com.... Dokonce umí vytvořit i CSS pro obecné použití s HTML. A to hlavní - je přeložen do češtiny. Pro lenochy to má i funkci "autogenerate" - stačí klikat tak dlouho, dokud se nám nějaký design nezalíbí - a pak to stačí jen doladit.... Za těch cca $130 to stojí... Hned jak najdu trošku času, tak si zkusím vytvořit nějakou svou vlastní šablonu pro tento web.