Agaton.cz

Pro příjem kódovaných pořadů používám kartu CSlink s přeplaceným balíčkem "Géčko". Tento balíček již CSlink nenabízí, místo něj je nyní v nabídce balíček "Total", který proti původním programům navíc obsahuje AXNCrime, DisneyChannel a dva programy National Geographic, ovšem oproti "Géčku" je výrazně dražší. Škoda.

Dreambox 500 v sobě sice obsahuje čtečku karet, nicméně dekodér Cryptoworks je řešen softwarově. Je tedy potřeba jej také zprovoznit. V popisovaném firmware je již několik dekodérů obsaženo, další je možné v menu "Addons" v Blue-menu* dohrát. Já se této problematice zatím moc nevyznám, ale metodou pokus-omyl se mi podařilo dekodér karty CSlink zprovoznit. Je zapotřebí v Blue-menu vypnout volbu "enable Auto-Camd", potom je přístupný první řadek s možností výběru z nabídky dekodérů. V tomto řádku je zapotřebí vybrat "CCcam 2.12/NewCS 1.67". Již nevím, zda konkrétně tento dekodér je základním image, nebo zda jsem jej dohrával. Po jeho výběru je zapotřebí zvolit "Start/Restart Camd" a vložit kartu (čipem dolů). V tento okamžik by již měli jít všechny předplacené programy.

V nejbližší době mám v plánu z DreamBoxu udělat card-server pro můj domácí HTPC s kartou SkyStar HD2. Je to levnější řešení, než dokupovat ke kartě SkyStar CI-slot a dekodér cryptowork - CI-slot jsem na internetových obchodech nalezl v cenách okolo 1000,- Kč, dekodéry začínají tak zhruba na této ceně. Naproti tomu DM500 jsem zakoupil za cca $80..... Úspora dost velká...

Abych při konfiguraci sestavy DM500 - HTPC měl jistotu, že card-server mám funkční (dělat konfiguraci HTPC a nevědět, zda se má vůbec na co napojit, není zrovna ideální), zapůjčil jsem si druhý DM500 pro vyzkoušení. Dlouho jsem se domníval, jak složitá bude tato konfigurace, ale nakonec to bylo velmi jednoduché a funkční na první pokus.

Nejprve jsem se pomocí WinSCP (protokol FTP) připojil k prvnímu DM500, který bude mít funkci card-serveru. Zde jsem editoval soubor /var/etc/CCcam.cfg. Tento soubor je v defaultním nastavení plný okomentovaných příkladů, ale je zde v podstatě zapotřebí jediný řádek:

F: jmeno heslo 10

po uložení změn je zapotřebí restart Camd (z blue-menu), nebo restart celého DM500.

V druhém DM500, který bude jako klient, se do stejného souboru vloží řádek

C: IP-adresa 12000 jmeno heslo

kde IP-adresa je adresa card-serveru,  a jmeno a heslo musi být shodne s prvním DM500. Číslo 12000 je defaultní číslo portu card-serveru.

Restart druhého DM500 - a příjem naskočil, všechny programy funkční.

Stav jak card-serveru, tak i klienta je možné zjistit pře webové rozhrani na adrese DM a čísle portu 16001

 

Teď, když vím, že card-server je funkční, se pustím do konfigurace toho HTPC s kartou SkyStar.

 

*Blue-menu je dostupné buď přímo na modrém tlačítku na ovladači, nebo přes "Menu - Nastavení - Blue-Panel"