Dvoustranné plošné spoje nebo větší série si necháváme dělat. Ale u jednostranných a ojedinělých spojů je lepší si je udělat sám. Všelijaká to horská sluníčka pro osvit se mi nikdy nelíbila, je to moc velké, neskladné.... Před časem jsem však na DX objevil balíček 20ks UV LED diod za necelé 3 dolary. Protože jsem už kdesi o osvitových jednotkách z LED diod četl, rozhodl jsem se, že takovou jednotku postavím. LED diody jsem objednal, dalším krokem bylo vyřešit konstrukci. Protože jsem zatím neměl žádné zkušenosti s LED osvitem, rozhodl jsem se pro poměrně hustý rastr 7,5mm. Možná i z toho důvodu, že se mi tento rastr přímo nabízel na univerzálním plošném spoji s označením H25PS200 od firmy EZK. Tento univerzál má rozměry 100 x 200 mm a v tomto rastru jsem na něj osadil 264ks UV LED (22 x 12). Dnes už vím, že tento rastr je zbytečně hustý, zřejmě by stačil rastr 15mm - pak by těch LEDek stačila čtvrtina.... Když jsem vycházel z potřeby asi 3,8V na jednu LED a ze zdroje 48V/1A, který jsem měl k dispozici, zvolil jsem vždy 11 LEDek v sérii, proud jsem omezil obyčejným 1/2W odporem (s kovovou vrstvou) na proud asi 18mA. Těchto sérií pak na té desce vycházelo celkem 24 a ty jsem pak všechny paralelně spojil. Aby byly všechny LED pěkně v rovině jsem na vývody LED navlékl distanční podložku M3 x 3mm a vše dorazil až k desce.
Na následujícím obrázku je výsledek z expozičního testu, nad plošným spojem byla maska z kousku plechu a každých 30s o kousek posunuta. Celkem bylo použito 8 zón od 30s do 4minut. Předloha byla na transparentní fólii, osvit ze vzdálenosti 6cm. Velice mně překvapilo, že na spoji není patrný žádný rozdíl mezi jednotlivými délkami osvitu..... Pro fólii tedy stačí osvit pod 1 minutu. Pro pauzák je potřeba osvit delší, používám 90s.
Dalším krokem bylo nějak vyřešit potřebu rámečku pro přitlačení předlohy ke kuprextitu. Chtěl jsem něco skladného a jednoduchého - možnost přitlačování předlohy pomocí skla a truhlářských svorek jsem zavrhl hned na začátku :-). Pak jsem náhodou narazil na hotový rámeček u Conráda. Sice ne zrovna za hubičku, ale naprosto bez práce a do dvou dnů....
Tento rámeček používá pro vytvoření přítlaku obyčejnou molitanovou podložku. Jenom to zajišťování mohlo být vyřešeno trochu elegantnějí, ten posuvný díl jde dost ztuha.
Při vymýšlení celkové mechanické konstrukce té osvitové jednotky jsem se rozhodl ji co nejvíce uzavřít, protože i po malé chviličce testování mně od toho UV dost bolely oči - a to jsem se samozřejmě přímo do těch LED nedíval. Těch bezmála 270 LEDek hold nějaký ten UV světelný tok vytvoří..... Hledal jsem vhodnou skříňku a tak jsem i zaběhl do místní prodejny Denkl, kde už na mně přesně ta správná skříňka čekala... Rozměry měla přímo ideální ! A cenově byla taky přijatelná - včetně DPH za 210,- Kč.
Aby šel celý rámeček vsouvat dovnitř, je zapotřebí přříznout vnitřní bočnice a uříznout kus čelního panelu. Je to však nějaká relativně měkká umělá hmota, lze ji docela dobře řezat nožem. Na dalších obrázcích je bočnice před a po řezu. Místo řezu je díky připravenému drážkování dobře vidět - není ani potřeba nic měřit.
Přední panel je potom potřeba u strany, kterou se rozhodneme použít jako spodní (na jedné straně byl malý škrábanec, tak tu jsem určil, že půjde pryč :-)) uříznout po celé délce pruh široký 30mm. Vzniklou štěrbinou se potom bude celý rámeček do osvitové jednotky vsouvat.
Deska s LED diodami se potom uchytí asi 6 až 8 cm nad rámeček. V tento okamžik jsem byl postaven před dilema, zda ji uchytit nad podélným středem skříňky, či ji umístit k jedné straně. Pak mi přišlo škoda nevyužít celou plochu toho rámečku a rozhodl jsem se, že vyrobím ještě jednu desku s LED, která zaplní zbývající prostor. Takto pak půjde exponovat plošné spoje až do plného formátu rámečku, tedy 160 x 220mm. Z další univerzální desky jsem tedy uřízl pruh (na šířku se tam vejde dalších 6 řad LED). Rozměry jsem zvolil takové, abych mohl v maximální míře využít drážky v bočnicích. Obě desky jsem propojil a aby se to neprohýbalo (spoj je "ve vzduchu") jsem je na kratších stranách mechanicky zpevnill hlinikovým L-profilem. Po této úpravě stoupne počet použitých LED na 396ks - na kompletní doosazení však muím počkat na další dodávku těch LED.
Dneska bych to však řešil jinak - univerzální desky bych otočil o 90stupňů a zkrátil na přesnou šíři skříňky - pak by šly krásně nasunout za sebe přímo do těch drážek bez jakýchkoliv dalších fixací. Samozřejme by se s tím už muselo počítat při osazování LED a upravit matici.
Mezi deskou s LED a horním víkem skříňky zůstal ještě nějaký nevyužitý prostor, časem sem umístím nějaký časový spínač. Dokonce by se sem při trošce snahy vešel i ten spínaný zdroj 48V/1A.
Ten rámeček pasuje do do té skříňky dost přesně, pokud se zasune až na doraz, tak z něj vyčnívá ven jen nepatrný kousek, za který se dost špatně chytá. Je tedy vhodné na ten rámeček přišroubovat (přilepit) nějaké držadlo (kousek L-profilu). Na spodní stranu skříně je ještě vhodné přilepit gumové nožičky.
Celkové náklady na tuto osvitku jsou cca 2700,- Kč, přičemž největší položku dělá ten rámeček od Conrada.:
UV LED z DX, 400ks $47 tj. cca 705,- Kč*
distanční sloupek plastový, 400ks 270,- Kč
odpor 1/2 W metalizovaný, 36ks asi 18,- Kč
univerzální plošný spoj od EZK, 2ks 180,- Kč
spínaný zdroj 48V / 1A z ipmedia.cz 363,- Kč
rámeček od fy Conrad 956,- Kč
skříňka od fy Denkl 210,- Kč
*v době, kdy jsem je kupoval, byl ještě dolar za 15,-