Agaton.cz

Před nějakou dobou přišla firma Infinitec se zajímavým nápadem - emulovat USB-disk zařízením pro bezdrátové napojení na domácí úložiště ( http://infinitec.com/ ). Jeden čas jsem uvažoval nad pořízením této vychytávky, pak jsem to nějak pustil z hlavy, až jsem na DX objevil něco podobného.

Sice to nebyl bezdrátový přenos, ale po USB kabelu, nicméně princip obdobný - na jedne straně to emuluje USB-paměť, na druhe se to (opět přes USB) napojí přes PC do domácí sítě na sdílené adresáře. No, za $23 jsem si to objednal a vyzkoušel. A skutečně to funguje !!  Při zapojení té "počítačové" strany do PC se přímo ze zařízení načte a spustí program "Media Share", ve kterém si je možné přidat multimediální soubory nejen z lokálního počítače, ale i ze síťových sdílených médii. Je možné sdílet i CD/DVD a ISO-soubory. Dokonce lze importovat celé adresáře. Pak stačí jen kliknout na tlačítko "Share" a na druhé straně tohoto převodníku se tyto soubory objeví jako obsah USB-disku. Vyzkoušeno se dvěma TV přijímači s USB-vstupem (starší Tatung 32" a novým,  42" LG 42LD750.  Na tom televizoru LG jsem zkoušel i HD filmy v rozlišení 1080i (cca 6GB velké .mkv soubory) a i tento větší datový tok to přeneslo plynule.

Program MediaShare nahraný přímo v zařízení je funkční jak pod XP, tak pod W7 a vypadá poměrně stabilně. Údajně se to dá použít i k instalaci OS na zařízení bez CD (přes USB) ze sdíleného ISO-souboru, ale to jsem nezkoušel.

Při zapojení obou stran USB převodníku do jednoho PC je pak možno obdržet takovýto výsledek:

 

 


 

 

Nedávno jsem objevil opět na DX další takovéto zařízení, tentokrát i s WiFi přenosem (tedy něco jako výše zmíněný Infinitec), za velice příznivých $32.

Za tu cenu to vypadalo neuvěřitelně, nicméně jsem to k vyzkoušení zakoupil. Převodník má jediný mini-USB konektor, a sám si rozliší, zda je připojen k PC nebo k TV. Při připojení k PC se provádí konfigurace, po připojení k TV pak provádí vlastní emulaci USB-média.

Konfigurační program je opět nahrán ve vnitřní paměti, avšak ve srovnáni s programem "MediaShare" předchozího převodníku mi připadá tak trochu jako beta-verze. Nicméně po několika pokusech se zařízení dá nakonfigurovat (SSID, WEP/WPA, IP, cesty...), výsledné nastavení pak zůstane uložené a po připojení k TV se napojí na WiFi a nabídne sdílené prostředky.

 

 

Tento převodník mám jen krátce a nestihl jsem ho zatím pořádně otestovat, nicméně při přenosu ze sdíleného adresáře z XP přehrává filmy opět i v HD. Zde se používá odlišná forma sdílení, není potřeba předem připravovat jednotlivé soubory/adresáře, ale sdílí se všechny prostředky předkonfigurovaného počitače (host). Teoreticky by se tak mohly sdílet i linuxové oddíly, dokonce jsem zkusil namapovat svoje domácí úložiště (Samba), ale zřejmě jsem narazil na nějaké limity - na TV se po několika minutách objevila struktura adresářů linuxového úložiště, ale jejich obsah se již zobrazit nepodařilo (tisíce souborů).

Oba převodníky jsou zajímavé a funkční, nicméně ten první by si zasloužil delší kabel (80cm je opravdu málo) a ten druhý by si zasloužil lepší SW. Na druhou stranu, co by člověk nechtěl, za ty prachy :-)