Agaton.cz

V mnou zakoupeném Dreamboxu byl nahrán firmware Gemini, v implicitním jazykovém nastavení pro čínštinu. Sice je v tomto firmware i angličtina, ale najít tu správnou položku v menu není jednoduché. První menu je sice jednoduché - stačí zvolit ikonku s klíčem. Ale ostatní je již jen v textovém tvaru. Pokud někdo také bude mít Dreambox s čínským nastavením, tak je to nejprve třetí řádek, v dalším menu potom pátý. Zde už jsou u konkrétního jazyka vlaječky.

Když už Dreambox teď komunikuje anglicky, je možné přistoupit k základní konfiguraci IP ("Setup - Expert Setup - Communication Setup"). Nahrání nového firmware do Dreamboxu je možné provést přes FTP nebo Sambu, ale já jsem při testování narazil i na image, který nebyl funkční a "umrtvil" mi celý Dreambox a do menu pro upgrade se nebylo možné dostat. Při hledání nápravy jsem narazil na program, který umí přímo po LAN firmware upgradovat ( DreamUpLAN.exe ). Od této chvíle již jiný způsob nepoužívám - je to nejjednodušší a nejrychlejší. Stačí nastavit IP adresu Dreamboxu, kliknout na tlačítko "Quick Flash", vybrat na lokálním disku správný image a uploadovat. Samozřejmě je možné postupovat i "klasicky" - vybraný image přejmenovat na "root.cramfs", uploadovat do dreamboxu do adresáře /tmp a upgrade provést z Dreamboxu postupem "Setup - Expert Setup - Software update - Manual update". Po upgrade je potřeba Dreambox restartovat - po softwarovém rebootu mi však někdy nešel spustit Blue-Panel, proto je lepší jít cestou úplného vypnutí/zapnutí - pak je již vše funkční.

Výběr správného image není jednoduchý - existuje mnoho internetových skupin, které se zabývají tvorbou a úpravami firmware. Já jsem se po třídenním testování různých image rozhodl pro Gemini 4.6 upravené skupinou "drhg". V tomto firmware je navzdory zemi původu implementována mimo angličtiny jen němčina - ale doinstalace češtiny je možná přímo z menu Dreamboxu (je již přednastaven server pro downloady pluginů a tento firmware je s těmito pluginy kompatibilní). Dohrání češtiny je možné postupem "Setup - Blue Panel - Addons - download Gemini-Server - locale - Czech cs CZ" a přepnutí pak "Setup - System Setting - OSD Language - Czech".

 

Dnes (2.5.2010) jsem se rozhodl vyzkoušet nový firmware. Nejprve jsem do DM nahrál doporučený image od SF Team ( sf_img_500_20080427_next_generation.img - novější jsem nenalezl ). Bohužel tento image je na mém DM naprosto nefunkční - nabootuje úvodní obrazovka - a nic jiného. Nereaguje na dálkové ovládání, nepomohlo ani několik restartů. Oprava byla možná opět jen přes DreamUpLAN. Jako další jsem zkusil na několika konferencich doporučovaný image "Gemini 4.70 Non Bomb DM500 Maxvar CCcam 2.1.3 original Mod Borsalino 21.12.09.img". Bohužel v tomto image nejdou dohrát žádné pluginy, dokonce ani české locales (respektive systém se tváří, že pluginy dohrává, ale nejdou potom spustit). Na další testy jsem už neměl chuť, proto jsem se rozhodl vratit se zpět k image od DRHG. Protože z předchozího image jsem zjistil, že existuje i verze 4.70 bez time-bomb, zkusil jsem vzhledat i tutonovější verzi od skupiny DRHG. Na adrese http://www.dzsat.org/forum/archive/index.php/t-81762.html jsem nalezl několik odkazů na tento image a hned první ( http://www.sendspace.com/file/puasyy ) byl funkční.  A opět se mi potvrdil původní názor - tento firmware je plně funkční, pluginy i locales jdou doinstalovat, dekódování karty  CSlink bez problémů..... Dokonce i ten drobný nedostatek s rozjížděním zvuku je odstraněn....

Jinak ještě jeden poznatek - vždy po instalaci nového image je dobré udělat reset nastavení (factory reset).