Agaton.cz

Instalovat linuxový server znamená neustále něco hledat na internetu. Ať již na domovských stránkách instalovaných programů, nebo prohledávání Freshmeatu či SourceForge a hledání vhodných nadstaveb. Instalaci serverů neprovádím dost často, abych si všechno pamatoval, ale dost často na to, abych si dělal poznámky. A z těch poznámek vznikla tato "kuchařka". Také navazuji na "tradici" stránek linux.mikroservis.cz, které vznikaly v průběhu let 1997-2001 a které nějak nebyl čas aktualizovat.....

Protože všechny popisované služby mi nikde neběží dohromady na jednom serveru, budou popisovány samostatně. Vždy však budu vycházet ze "základní" instalace, protože web-server s PHP a databázi MySQL používají snad všechny další servery.

Veškeré zde popisované návody se vztahují k distribuci Fedora. Část prací proběhla ještě na Fedoře v.10, ale většina už na 11. Protože již nemám možnost vše znovu otestovat na té starší 10, doporučuji raději upgrade na 11 (viz sekce "Upgrade"). Dále v naší firmě používáme zakoupený systém ISPadmin, a také routery Mikrotik. V některých případech jsou ukázkové konfigurace těmto systémům přizpůsobeny, avšak většinou to jsou jen názorné ukázky, které si stejně musíte upravit dle svých požadavku. Je zde jediná vyjímka - program ROSed, který je přímo s těmito systémy svázán.