Ne že bych se ztotožňoval s diktaturou EU o žárovkách, protože v době, kdy zákaz žárovek přišel jsem už měl doma většinu žárovek nahrazených kompaktními zářivkami, žárovky jsem měl jen v místech s častým provozem (chodba, WC, koupelna). Ale ty kompakty poměrně dlouho startovaly, a i těch pár žárovek hodně často praskalo (bohužel vždy s efektem vyraženého jak bytového, tak i domovního jističe), rozhodl jsem se tedy jít s dobou a přejít na LED-žárovky. Neočekával jsem žádné zázraky, proto jsem se rozhodl jen pro osazení místo žárovek nejprve na chodbě, kde není potřeba moc světla. Výsledek mně však docela překvapil, a tak jsem zakoupil i další LED-žárovky i na WC a do koupelny. Teď již ze zkušenosti mohu říci, že se (v Číně) vyrábějí dva typy LED-žárovek. Jeden typ používá pro omezení proudu kondenzátor, druhý typ pracuje buď s aktivním nebo pasivním odporem. Při normálním použití je to zřejmě jedno, ale ta "kondenzátorová" má trošku zpoždění startu - po zapnutí je znatelná prodleva (odhadem tak 1/2s), než se rozsvítí. A když jsem pro spínání těchto žárovek použil IR-spínač od firmy Block s nějakým odrušovacím členem paralelně ke kontaktům relé, výsledek byl značně rozdílný, i když v obou případech zoufalý. Zatímco LED-žárovky s odporem v této kombinaci i ve vypnutém stavu malinko svítí, tak ty LED-žárovky s kondenzátorem jsou naprosto nepoužitelné - jak se kondenzátor nabíjí, tak ta žárovka i ve vypnutém stavu v rytmu cca 1Hz bliká s plnou intenzitou.... Takže u těch "chodbových" typů již neobjednávám typ s kondenzátorem SKU 34391, ale pouze typy SKU 35829 . Je samozřejmě potřeba počítat s tím, že tyto žárovky mají studeně bílé světlo, ale na chodbě, WC či koupelně to nevadí.
Tyto LED mají výhodu v tom, že u stropních či nástěnných svítidel svítí všemi LEDkami jen tam, kam mají - tedy neosvětlují zbytečně strop či zeď. Po našroubování do objímky se ta plochá část dá pootočit v rozsahu cca 300st. Svítivost těchto 6W LED-žárovek bych srovnal zhruba se 40W žárovkou.
Po zkušenostech s těmito LED-žárovkami jsem se rozhodl vyzkoušet i "klasický" typ, tedy svítíci do všech stran jako klasická žárovka. Jako první dva typy jsem zkusil objednat SKU 26514 s příkonem 4,5W a SKU 27585 s příkonem asi 10W. Zatímco první typ má "teplou" barvu světla, druhý má barvu světla "studenou". Rozdíl ve svítivosti je značný - zatímco ta s příkonem 4,5W se dá srovnáním s klasickou žárovkou zařadit někam mezi 25W a 40W, ta 10W LED svítí více než 75W žárovka. Pro běžné osvětlení obývacího pokoje 20m2 v pěti-ramenném lustru s použitím SKU 26514 je to na dolní hranici použitelnosti (spíše mírně pod), bohužel LED-žárovky s větší svítivostí (jako např. ta SKU27585) se mi do lustru rozměrově nevejdou ("koukají" ven ze skleněných stínidel). Nový lustr se mi zatím kupovat nechce, takže to řeším zatím další přídavnou LED-lampičkou nad stolem. Na druhou stranu, ten typ SKU 27585 v ložnici 15m2 na běžné osvětlení stačí jen jeden kus.
Jako další LED-žárovku jsem vyzkoušel SKU 42733, s příkonem jen 8W, se studeně bílým světlem, zato s enormní svítivostí - o dost vyšší, než SKU 27585. Jenomže jsem si nějak neuvědomil její délku (17,5cm), takže ze všech svítidel "kouká" ven.....
V nejbližší době bych ještě chtěl vzkoušet SKU 46670
, která má mít při příkonu pouhých 5W svítivost 1600lm - což by se už
mělo blížit srovnání se 100W žárovkou, čemuž se však dá jen těžko uvěřit
- je to 320lm/W, a dle mých (možná zastaralých) informací je to zhruba
2x tolik, než dokaže firma CREE u svých špičkových LED. Takže jsem
zvědavý, který údaj je pravdivý - zda těch 5W, nebo těch 1600lm, oboje
by však bylo zajímavé... A zřejmě to však bude opět "studená" barva
světla.
Tak to je zatím vše k LED-žárovkám s "klasickou" paticí E27. Testoval jsem však i některé LED-žárovky s paticí MR-16 (náhrada za halogenové 12V žárovky do podhledových svítidel). Nejprve jsem zkusil koupit typ s jednou vysoce svítivou LED (bohužel už nevím SKU), ale výsledek byl velmi žalostný, navíc vlastní LED brzy shořela. Sice jsem ji opravil a LED nahradil typem CREE MC-E, čímž se i svítivost cca 3x zlepšila, ale i tak to není nic moc.
Proto jsem v dalším kole vyzkoušel žárovky se 4-mi LEDkami SKU 39027 s teple bílým světlem a SKU 30208 se studeně bílým světlem. Oba typy vypadají vzhledově stejně, mají stejný příkon, stejnou udávanou svítivost, nicméně ten typ SKU 30208 se subjektivně zdá svítivější. Na druhou stranu je teple bílé světlo tak nějak příjemnější, takže jsem do podhledu s pěti objímkami osadil kombinaci dvou SKU 39027 a dvou SKU 30208. Výsledek je poměrně příznivý, barva světla je příjemná a svítivost bych srovnal s původními 25W halogenovými žárovkami.
Jelikož jsem tyto žárovky osazoval do podhledu v dětském pokoji,
experimentálně jsem do páté pozice zkusil vložit RGB LED s dálkovým
ovládáním SKU 42284,
což bylo dcerami příznivě přivítáno a je to využíváno jako noční
světlo, u kterého si čas od času změní barvu, či o vánocích si barevně
osvětlují stromeček. O "barevné hudbě" čí stroboskopu se raději
nezmiňuji :-)
V každém případě však je v Číně 1mm jinak dlouhý, než u nás, takže všechny tyto žárovky mají větší průměr a do klasických podhledových svítidel nejdou osadit. Naštěstí jde hliníkové pouzdro bez následků mírně obrousit, takže i to je řešitelné.