Agaton.cz

Před časem jsem se rozhodl k vyzkoušení LED-svítilny. Při výběru jsem zohlednil požadavek co nejmenšího rozměru kvůli možnosti nošení v kapse. Jako první pokus jsem si vybral svitilnu MTE C3 - 70101 na jednu tužkovou (AA) baterku se svítivostí 180lm a s minimálními rozměry - délka 95 mm, průměr 20 mm.  Rozměry pro stálé nošení v kapse ideální a svítivost mně docela překvapila. Tato svítilna už bohužel v nabídce DX není, ale dodnes ji používám a koná mi neocenitelné služby (zakoupil jsem celkem dva kusy této svítilny).  Bohužel zde nelze použít nabíjecí NiMh články s 1.2V, je potřeba použít klasické alkalické 1.5V články.

Jako další jsem si objednal svítilnu TrustFire TR-801 .

Tato svítilna je rozměrově větší a již není "do kapsy" moc vhodná, ale v brašně u notebooku nijak nepřekáží a je též po ruce. Svítivost je vyšší než u předchozího modelu, dle stránek na DX má mít 230 lm. Napájení zde již není na AA-články, ale na u nás poměrně neznámé aku typu "18650".  S touto svítilnou jsem též velice spokojen, zakoupil jsem celkem tři kusy (jednu nosí dcera v kabelce..), i když z těchto tří kusů jsou dnes funkční jen dva. I přes to bych tuto svítilnu s klidným svědomím doporučil.

Protože s jídlem roste chuť, rozhlížel jsem se po nějaké svítilně s ještě vyšší svítivostí pro domácí použití. Vybral jsem si typ Aurora AK-P7-4 s LED od SSC a se svítivostí dle výrobce 900 lm.

Používá opět aku typu 18650 a její svítivost, to je opravdu nářez. Bohužel po nějaké době tato svítilna začala "blbnout", sama si přepíná módy Hi a Lo. Zřejmě se jedná o nějaký špatný kontakt ve spínači, ale protože tuto svítilnu jsem zakoupil jen jednu, nemohu jednoznačně říci, zda je to nějaká "výrobní" vada, nebo zda jsem měl smůlu s tím jedním konkrétním kusem. I přes to je můj názor na tuto svítilnu kladný.

Protože se mi nechtělo ztrácet čas s opravou předchozí svítilny, zakoupil jsem další typ. Tentokrát opět s menším průměrem, ale opět s udávanou svítivostí 900 lm - UltraFire WF-501B. Opět používá LED od SSC a aku 18650.

U této svítilny jsem očekával díky menšímu průměru optiky horší svítivost, než u předchozího modelu "Aurora", ale opak je pravdou. Bez diskuze je to zatím nejlepší svítilna, kterou jsem držel v ruce. Příjemné je i to, že má jen tři módy - Hi, Lo a flash. Ty módy "Mid", nebo dokonce "SOS" a různé rychlosti blikání u jiných svítilen jsou dle mého názoru akorát otravující a v životě jsem je nepoužil.

Pro domácí použití jsem si chtěl pořídit i nějakou velkou svítilnu, něco na způsob 6V / 7Ah Pb-akumulátorových svítilen s žárovkou H1 a zakoupil jsem tuto svítilnu .

Bohužel jsem nezjišťoval skutečné rozměry a až po doručení zásilky jsem zjistil, že je to opravdu miniaturní svítilna, která nesplňoval mé představy. I když za tu cenu svítí dobře, na modely s LED od SSC zdaleka nemá.....

Tak to byly svítilny v oblasti viditelného světla. A protože si dcery hrály s "neviditelným" UV - inkoustem, zakoupil jsem i UV-svítilnu na 3 AAA články s 12-ti UV-LED. Samozřejmě, že než jsem ji předal, tak jsem si s ní sám "pohrál". A abych se přiznal, tak tato svítilna mně docela zklamala. Bankovky "svítí" jen při hodně tlumeném světle a fluorescence se projeví buď jen při naprosté tmě, nebo tak na 20 až 30 cm. Je to hold spíše jen "hračka". Pořádné UV světlo dá až mnohem větší množství UV-LED, velice zajímavé výsledky jsem pozoroval při stavbě UV-osvitové jednotky, kde jsem použil cca 300 LED. To už rozsvítí bankovky i na 3m.

Samozřejmě jsem byl zvědavý i na opačný konec spektra a zkusil jsem koupit i IR-svítilnu. Po zhlédnutí různých nabídek "nočních" kamer, kde okolo objektivu je cca 20 LEDek a výrobce udává viditelnost 20m jsem byl s výsledkem velice zklamaný. Kamera (Panasonic),  foťák (Olympus) a telefon (Samsung Omnia) viděli asi tak na půl metru...... Jestliže předchozí UV-svítilna byla použitelná alespoň jako hračka, ta IR-svítilna je naprosto na nic nepoužitelná a určitě se ji nevyplatí kupovat.

Update:

před nedávnem jsem dostal mail s upozorněním, že všechna zařízení, se kterými jsem zkoušel IR přísvit (Panasonic, Olympus, Samsung), mají vestavěný IR-filtr, který v podstatě znemožňují nějaké korektní výsledky s přísvitem od popisované IR-svítilny. V problematice foto-video se moc nevyznám, takže tomu věřím.  Jakmile budu mít chvilku času, tak ten IR-přísvit vyzkouším i s dalšími zařízeními - mám ještě k dispozici kameru "MD80 mini DV DVR" z ebaye asi za $12, kterou jsem si původně koupil s úmyslem instalace do auta jako "tichého svědka" a nakonec nepoužil, a originál DVR do auta z DX, který používám. Tato kamera z DX se navíc prodává i ve verzi přímo s IR-přísvitem, takže zde nějaké IR-filtry nepředpokládám.